Kasvattajat

Kasvattajat: Mikäli haluat kasvattaja nimesi oheen pienen esittelyn itsestäsi, toimita se sähköpostitse Julialle (julia.jarvinen(at)burmat.net). Esittely saa olla muutaman lauseen mittainen, maks. 300 merkkiä.

Mikäli kasvattajanimeäsi ei vielä ole listalla, saat sen sinne maksamalla kasvattajan mainosmaksun (6euroa/kalenterivuosi, tilinumero: FI8180001901650938, viite 14300) ja ilmoittamalla tiedot Julialle.

Etelä-Suomi

Celsiana

Etelä-Suomi

ESPOO

Elsi Saariniemi +358 40 762 7924 elsi.saariniemi@gmail.com

NanSin

Etelä-Suomi

ESPOO

Arja Khoshkhoo 041 433 5970 arja@live.fi

Aavan

Etelä-Suomi

HELSINKI

Kati Savolainen +358 40 7728724 kati.a.savolainen@gmail.com

Enjoy

Etelä-Suomi

HELSINKI

Marina Forstén +358 50 599 1565 m_forsten@yahoo.se
Vanessa Forstén +358 50 403 1991 vanessa.forsten@gmail.com

Karvanverran

Etelä-Suomi

HELSINKI

Ani Kajander +358 40 1380 383 karvanverran@gmail.com

Korennon

Etelä-Suomi

HELSINKI

Anni Aartomaa +358 50 337 9659 anni.aartomaa@gmail.com
Leena Aartomaa

Seirene

Etelä-Suomi

HELSINKI

Mira Fonsén +358 50 490 7345 seirene@nic.fi

Frostnight's

Etelä-Suomi

HYVINKÄÄ

Mirkka Kangasluoma frostnights.cattery@gmail.com
Olemme pieni burmia ja itämaisia rotuja kasvattava kissala. Kissani ovat rakkaita perheenjäseniä ja elävät kanssani normaalia elämää. Pentujeni päätehtävä onkin myös uudessa kodissaan olla rakkaita lemmikkejä. Päämääränäni on kasvattaa terveitä, rodunomaisia ja hyväluonteisia kissoja.

Crossroads

Etelä-Suomi

HÄMEENLINNA

Johanna Lähdekorpi 040 7536 136 johanna.lahdekorpi@fimnet.fi

Löydät meidät myös Facebookista!

Mama-Alcialon

Etelä-Suomi

HÄMEENLINNA

Tuija Alonen +358405576278 tuijaalo@live.com

Aficats

Etelä-Suomi

HÄMEENLINNA / TURENKI

Raija Alonen +358 (0)50 4078863 alonen.raija@gmail.com
Julia Järvinen +358 (0)50 5142250 julia.s.jarvinen@gmail.com
Pienimuotoista kasvatusta vuodesta 1991, rakkaudesta burmaan!

Pikkukuun

Etelä-Suomi

MYLLYKOSKI

Pia Hållman 040 5794902 pia.hallman@elisanet.fi

Metsäkansan

Etelä-Suomi

UPPSALA, RUOTSI

Tuuli Larva +46 70 536 2465 tuuli@metsakansan.fi
Ajoittain ihmisrakkaita, silkkiturkkisia perheenjäseniä varattavissa. Pentujen kuljetus onnistuu Suomeen, mutta olet myös tervetullut meille tutustumaan burmiin kotioloissa.

Millamarin

Etelä-Suomi

VALKEALA

Anna-Mari Andersson +358 5 363 3341 anna-mari.andersson@kouvola.fi
+358 40 824 3018

Burmahurman

Etelä-Suomi

VANTAA

Sarri Kukkonen +358 40 519 6642 sarri.kukkonen@gmail.com

Purrlein

Etelä-Suomi

VANTAA

Kaisu Leinonen +358 50 372 7586 fi.purrlein@gmail.com

Itä-Suomi

Purmelita's

Itä-Suomi

ILOMANTSI

Jenny Salmela 044 309 2881 jenny.salmela@gmail.com

Pystymetsän

Itä-Suomi

JOENSUU

Eija Hirvonen 050 597 9252 eija.i.hirvonen@netti.fi

Cattish

Itä-Suomi

KUOPIO

Tiina Räsänen +358 40 549 2902 tiina.rasanen@cattish.eu

Jigglypuff's

Itä-Suomi

KUOPIO

Minna Leinonen 040 840 8416 minna.leinonen@pp8.inet.fi

Shu-Shun

Itä-Suomi

KUOPIO

Päivi Salmi +358 50 3663 050 psalmi2@luukku.com

TribeChristal´s

Itä-Suomi

KUOPIO

Krista Nurmi +358503598080 tribechristals@gmail.com
krista.nurmi@kuopio.fi
Löydät meidät myös Facebookista!

Beneloben

Itä-Suomi

VARKAUS/KANGASLAMPI

Tanja Sutinen +358 40 4169930 tanja.leatuulikki@gmail.com

Länsi-Suomi

Almond's

Länsi-Suomi

JYVÄSKYLÄ

Heini Häkkinen +358 40 700 7291 almonds@kolumbus.fi
Hilkka Häkkinen

Oliivian

Länsi-Suomi

KAARINA

Eeva-Maija Sandström +358 50 533 6575 eevamaijasandstrom@gmail.com

Hokkuspokkus

Länsi-Suomi

KOKKOLA

Pirjo Syväsalo +358 50 490 7364 pirjo.syvasalo@gmail.com

Ninelli's

Länsi-Suomi

PORI

Niina Kauraoja +358 44 040 5712 niina.kauraoja@gmail.com

Burmakissan kasvatusta vuodesta 1996, rakkaudesta rotuun.
Löydät meidät myös Facebookista! 

Lilac's

Länsi-Suomi

TAALINTEHDAS

Eija Lang +358 (0)50 372 9424 eija.lang@hotmail.com

Birginella´s

Länsi-Suomi

TAMPERE

Kaija Jarske +358 40 7713703 kaija.jarske@gmail.com

Flea's

Länsi-Suomi

TAMPERE

Minna Mäntysalo +358 40 8323 192 minna.mantysalo@gmail.com
Pirkko Mäntysalo +358 40 5266 536 pirkko.mantysalo@gmail.com

Isä-Brownin

Länsi-Suomi

TAMPERE

Hilda Salonen (03) 222 0015 hilda.salonen@kolumbus.fi
+358 500 639 287

Harebell

Länsi-Suomi

TIISTENJOKI

Sinikka Luoma 06 437 7192 harebell@netikka.fi
+358 50 541 5026

ZirCat's

Länsi-Suomi

Tikkakoski

Kati Marjala +358 40 759 7694 zircats@zircats.fi
Marko Isomäki
Tavoitteemme on kasvattaa terveitä ja hyväluontoisia sekä tietenkin rotustandardin mukaisia burmia pienimuotoisesti kotioloissa. Haluamme pitää kissamäärän kotona järkevänä, joten käytämme sijoituskoteja apuna kasvatuksessa. Kasvatuksemme tukipilarit ovat rehellisyys, avoimuus ja yhteistyö.

Bishamon

Länsi-Suomi

TURKU

Tamiko Ishizu +358 40 529 6636 tamiko.ishizu@utu.fi

Ilovuon

Länsi-Suomi

TURKU

Arja Ilomäki-Vuorio +358 05 340 2969 arja.ilomaki@pp1.inet.fi

Tai-Hao

Länsi-Suomi

TURKU

Yrjö Kivijärvi +358 50 370 8437 yrjo.kivijarvi@tai-hao.net

Pardofelis

Länsi-Suomi

VÖYRI

Anne Laukka +358-40-532 2364 anne.pesonen@gmail.com

Pohjois-Suomi

Elwood's

Pohjois-Suomi

Haukipudas (Oulu)

Lotta Ovaska 0400 442 887 ovaskalo@gmail.com

Aberwyn

Pohjois-Suomi

KUUSAMO

Minna Haataja 040 5443165 minna.haataja@fimnet.fi

Arkhitekton

Pohjois-Suomi

OULU

Ulla Mattila 08 556 4666 ulla.mattila@pp1.inet.fi
+358 50 350 8755

Enigmatic

Pohjois-Suomi

Oulu

Sanna Hietala 050 343 8366 sanna.hietala@live.fi
Markus Jaakola

Kissmollin

Pohjois-Suomi

OULU

Kati Valkama 040 7214503 kativlkm@gmail.com

Siitosurokset

Kaikki siitosuroslistaa koskevat lisäykset ja päivitykset toimitetaan suoraan webmasterille osoitteeseen julia.jarvinen (at) burmat.net

IC Enigmatic Aenigma

Ii

BUR b

Syntynyt 12.12.2013

Fiv ja FeLV neg.
HK ja GM2 neg. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä

Omistaja: Kaarina Paakkola
puh: 040 140 7626, email: kaarinapaakkola@gmail.com

Mama-Alcialon Hervoton Hemmo

Tampere

BUR d

Syntynyt 9.1.2016

FiV- ja FeLV neg. 05/2017
HK ja GM2 neg. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä

Omistaja: Kirsi-Kaisa Syrjä, Tampere

Yhteydenotot kasvattajaan: Tuija Alonen
puh: 040 557 6278, email: tuijaalo@live.com

Cattish Mercury Rising

Kangasala

BUR e

Syntynyt 28.2.2014

Fiv ja FeLV neg.
HK & GM2 neg.


HUOM! Kollilla vielä toistaiseksi toimiva implantti.

Sukutaulu Pawpedsissä

Omistaja: Jari Lipponen & Merja Turunen
puh: 050 454 8837, email: jari.lipponen@infratek.fi

Shu-Shun Stayin'Alive

Uusikaupunki

BUR n

Syntynyt 12.11.2012


FeLV- ja FIV-neg. 12.2.2014
HK- ja GM2-negat. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä


Omistaja: Raili Hartikainen, Uusikaupunki
puh: 040 501 8224, email: hartikainen.raili@gmail.com


 

CH Mama-Alcialon Great Gameboy

Hämeenlinna

BUR n

Syntynyt 28.11.2015

Fiv ja FeLV neg
HK -testi otetaan tarpeen mukaan
GM2 neg. sukutaulun perusteella 

Sukutaulu Pawpedsissä 

Omistaja: Laura Aro, Hämeenlinna 

Yhteydenotot kasvattajaan: Tuija Alonen
puh: 040 557 6278, email: tuijaalo@live.com

Burmien värien periytymistaulukko

Lasketun ajan määrittämiseen voit käyttää toistaiseksi
Kissaliiton astutusaikataulukkoa

Värien periytyminen

Uros:

Kantaa diluutiota (vaalennosta)
Kantaa suklaata

Naaras:

Kantaa diluutiota (vaalennosta)
Kantaa suklaata

Laske

Burmien terveystietoa

Kasvattajan infopaketti burmien sairauksista. Tämän voit myös printata myytävien pentujen mukaan.

Infopaketti (PDF, Päivitetty 17/12/2013)

GM2-Lista.

GM2-lista (PDF)

Tietoa kissojen DNA-pankista.

DNApankki (PDF)

Suomen Kissaliiton tiedote kissoista ja influenssaviruspandemiasta.

Viruspandemia (PDF)

Tiina Räsäsen artikkeli burmien hypokalemiasta (julkaistu burmapostissa 1/2011)

Burmien ajoittainen hypokaleminen halvaus (HypoPP) (PDF)

Ohjeet poskisolunäytteen ottamiseen ja lähettämiseen hypokalemiatutkimukseen

Poskisolunäyteohje (PDF)  Poskisolunäytteen lähettämiseen ei välttämättä tarvitse lomaketta. Tärkeämpää on lähettää kissan sukutaulukopio sekä tiedot kissan terveydestä, esim. milloin on diagnosoitu hypokalemia tai onko lähisukulaisia diaknosoitu hypokalemiaa sairastaviksi. Voit kuitenkin halutessasi käyttää esimerkiksi tätä lomaketta:

Näytelomake (PDF)