Kasvattajat

Kasvattajat: Mikäli haluat kasvattaja nimesi oheen pienen esittelyn itsestäsi, toimita se sähköpostitse Julialle (julia.jarvinen(at)burmat.net). Esittely saa olla muutaman lauseen mittainen, maks. 300 merkkiä.

Mikäli kasvattajanimeäsi ei vielä ole listalla, saat sen sinne maksamalla kasvattajan mainosmaksun
(8 euroa/kalenterivuosi, tilinumero: FI8180001901650938, viite 6868) ja ilmoittamalla tiedot Julialle.

Etelä-Suomi

Celsiana

Etelä-Suomi

ESPOO

Elsi Saariniemi +358 40 762 7924 elsi.saariniemi@gmail.com

NanSin

Etelä-Suomi

ESPOO

Arja Hyvärinen 041 433 5970 arja@live.fi

PurrMagic's

Etelä-Suomi

Espoo

Tuula Nygren +358 40 513 5194 tuulanygren21@gmail.com

Meidät löytää myös Instagramista @purrmagics.

Aavan

Etelä-Suomi

HELSINKI

Kati Savolainen +358 40 7728724 kati.a.savolainen@gmail.com

Enjoy

Etelä-Suomi

HELSINKI

Marina Forstén +358 50 599 1565 m_forsten@yahoo.se
Vanessa Forstén +358 50 403 1991 vanessa.forsten@gmail.com

Karvanverran

Etelä-Suomi

HELSINKI

Ani Kajander +358 40 1380 383 karvanverran@gmail.com

Seirene

Etelä-Suomi

HELSINKI

Mira Fonsén +358 50 490 7345 seirene@nic.fi

Crossroads

Etelä-Suomi

HÄMEENLINNA

Johanna Lähdekorpi 040 7536 136 johanna.lahdekorpi@fimnet.fi

Löydät meidät myös Facebookista!

Mama-Alcialon

Etelä-Suomi

HÄMEENLINNA

Tuija Alonen +358405576278 tuijaalo@live.com

Aficats

Etelä-Suomi

HÄMEENLINNA / TURENKI

Raija Alonen +358 (0)50 4078863 alonen.raija@gmail.com
Julia Järvinen +358 (0)50 5142250 julia.s.jarvinen@gmail.com
Pienimuotoista kasvatusta vuodesta 1991, rakkaudesta burmaan!

Pikkukuun

Etelä-Suomi

MYLLYKOSKI

Pia Hållman 040 5794902 pia.hallman@elisanet.fi

Metsäkansan

Etelä-Suomi

UPPSALA, RUOTSI

Tuuli Larva +46 70 536 2465 tuuli@metsakansan.fi
Ajoittain ihmisrakkaita, silkkiturkkisia perheenjäseniä varattavissa. Pentujen kuljetus onnistuu Suomeen, mutta olet myös tervetullut meille tutustumaan burmiin kotioloissa.

Burmahurman

Etelä-Suomi

VANTAA

Sarri Kukkonen +358 40 519 6642 sarri.kukkonen@gmail.com

Pelangin

Etelä-Suomi

VANTAA

Tuire 040 587 6286 tuire@pelangin.com
Kaija Meriläinen kaija@pelangin.com

Meidät löytää myös Facebookista nimellä Elli-Elviira Pelangin sekä Instagramista @pelanginburmat.

Itä-Suomi

Pystymetsän

Itä-Suomi

JOENSUU

Eija Hirvonen 050 597 9252 eija.i.hirvonen@netti.fi

Cattish

Itä-Suomi

KUOPIO

Tiina Räsänen +358 40 549 2902 tiina.rasanen@cattish.eu

Shu-Shun

Itä-Suomi

KUOPIO

Päivi Salmi +358 50 3663 050 psalmi2@luukku.com

Beneloben

Itä-Suomi

VARKAUS/KANGASLAMPI

Tanja Sutinen +358 40 4169930 tanja.leatuulikki@gmail.com

Länsi-Suomi

Almond's

Länsi-Suomi

JYVÄSKYLÄ

Heini Häkkinen +358 40 700 7291 almonds@kolumbus.fi
Hilkka Häkkinen

Oliivian

Länsi-Suomi

KAARINA

Eeva-Maija Sandström +358 50 533 6575 eevamaijasandstrom@gmail.com

Hokkuspokkus

Länsi-Suomi

KOKKOLA

Pirjo Syväsalo +358 50 490 7364 pirjo.syvasalo@gmail.com

Ninelli's

Länsi-Suomi

PORI

Niina Kauraoja +358 44 040 5712 niina.kauraoja@gmail.com

Burmakissan kasvatusta vuodesta 1996, rakkaudesta rotuun.
Löydät meidät myös Facebookista! 

Lilac's

Länsi-Suomi

TAALINTEHDAS

Eija Lang +358 (0)50 372 9424 eija.lang@hotmail.com
Löydät meidät Facebookista!

Flea's

Länsi-Suomi

TAMPERE

Minna Mäntysalo +358 40 8323 192 minna.mantysalo@gmail.com
Pirkko Mäntysalo +358 40 5266 536 pirkko.mantysalo@gmail.com

Isä-Brownin

Länsi-Suomi

TAMPERE

Hilda Salonen (03) 222 0015 hilda.salonen@kolumbus.fi
+358 500 639 287

Harebell

Länsi-Suomi

TIISTENJOKI

Sinikka Luoma 06 437 7192 harebell@netikka.fi
+358 50 541 5026

ZirCat's

Länsi-Suomi

Tikkakoski

Kati Marjala +358 40 759 7694 zircats@zircats.fi
Marko Isomäki
Tavoitteemme on kasvattaa terveitä ja hyväluontoisia sekä tietenkin rotustandardin mukaisia burmia pienimuotoisesti kotioloissa. Haluamme pitää kissamäärän kotona järkevänä, joten käytämme sijoituskoteja apuna kasvatuksessa. Kasvatuksemme tukipilarit ovat rehellisyys, avoimuus ja yhteistyö.

Pohjois-Suomi

Elwood's

Pohjois-Suomi

Haukipudas (Oulu)

Lotta Ovaska 0400 442 887 ovaskalo@gmail.com
Löydät meidät myös Facebookista!!

Arkhitekton

Pohjois-Suomi

OULU

Ulla Mattila 08 556 4666 ulla.mattila@pp1.inet.fi
+358 50 350 8755

Enigmatic

Pohjois-Suomi

Oulu

Sanna Hietala 050 343 8366 sanna.hietala@live.fi
Markus Jaakola

Kissmollin

Pohjois-Suomi

OULU

Kati Valkama 040 7214503 kativlkm@gmail.com

Siitosurokset

Kaikki siitosuroslistaa koskevat lisäykset ja päivitykset toimitetaan suoraan webmasterille osoitteeseen julia.jarvinen (at) burmat.net

Oliivian Daredevil

Kaarina

BUR a

Syntynyt 2.2.2017

Fiv, FeLV ja HK neg. 7.2.18
GM2 neg. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä

Omistaja ja kasvattaja: Eeva-Maija Sandström
puh: 050 533 6575, email: eevamaijasandstrom@gmail.com

KattiaMattia Akuiitta

Varkaus

BUR e

Syntynyt 22.10.2016

Fiv ja FeLV neg.
HK, BHD ja GM2 neg. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä

Omistajat: Matti Tarvainen ja Katri Korniloff
puh: 0400 188 675, email: matti.juhani.tarvainen@gmail.com

Shu-Shun Stayin'Alive

Uusikaupunki

BUR n

Syntynyt 12.11.2012


Fiv ja FeLV neg. 12.2.2014
HK ja GM2 neg. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä


Omistaja: Raili Hartikainen, Uusikaupunki
puh: 040 501 8224, email: hartikainen.raili@gmail.com


 

CH Mama-Alcialon Great Gameboy

Hämeenlinna

BUR n

Syntynyt 28.11.2015

Fiv, FeLV ja HK neg.
GM2 neg. sukutaulun perusteella 

Sukutaulu Pawpedsissä 

Omistaja: Laura Aro, Hämeenlinna 

Yhteydenotot kasvattajaan: Tuija Alonen
puh: 040 557 6278, email: tuijaalo@live.com

Shu-Shun Muskotti

Helsinki

BUR n

Syntynyt 9.3.2017

Fiv ja FeLV neg.
HK ja GM2 neg. sukutaulun perusteella

Sukutaulu Pawpedsissä

Omistaja: Miiro Tähti, Helsinki

Yhteydenotot kasvattajaan: Päivi Salmi
puh: 050 3663 050, email: psalmi2@luukku.com

Burmien värien periytymistaulukko

Lasketun ajan määrittämiseen voit käyttää toistaiseksi
Kissaliiton astutusaikataulukkoa

Värien periytyminen

Uros:

Kantaa diluutiota (vaalennosta)
Kantaa suklaata

Naaras:

Kantaa diluutiota (vaalennosta)
Kantaa suklaata

Laske

Burmien terveystietoa

Kasvattajan infopaketti burmien sairauksista. Tämän voit myös printata myytävien pentujen mukaan.

Infopaketti (PDF, Päivitetty 17/12/2013)

GM2-Lista.

GM2-lista (PDF)

Tietoa kissojen DNA-pankista.

DNApankki (PDF)

Suomen Kissaliiton tiedote kissoista ja influenssaviruspandemiasta.

Viruspandemia (PDF)

Tiina Räsäsen artikkeli burmien hypokalemiasta (julkaistu burmapostissa 1/2011)

Burmien ajoittainen hypokaleminen halvaus (HypoPP) (PDF)

Ohjeet poskisolunäytteen ottamiseen ja lähettämiseen hypokalemiatutkimukseen

Poskisolunäyteohje (PDF)  Poskisolunäytteen lähettämiseen ei välttämättä tarvitse lomaketta. Tärkeämpää on lähettää kissan sukutaulukopio sekä tiedot kissan terveydestä, esim. milloin on diagnosoitu hypokalemia tai onko lähisukulaisia diaknosoitu hypokalemiaa sairastaviksi. Voit kuitenkin halutessasi käyttää esimerkiksi tätä lomaketta:

Näytelomake (PDF)